The candidate filing period for the May 6 primary election ended Friday.

The local Democratic ticket includes primaries for the U.S. House of Representatives District 6; Superior Court judge; County Council District 1; Madison, Milton and Saluda township trustees; and for two open Hanover Town Council at-large seats.

The local Republican ticket will have contested primaries for Indiana House of Representatives District 66, as well as Madison Township trustee.

The General Election will include seats from the County Council, Board of Commissioners, Hanover Town Council, state convention delegates, county assessor, county auditor, county clerk and sheriff, all township trustee and township advisory board positions, Jefferson County Superior Court judge, Jefferson County prosecutor, and state House and state Senate positions, as well as local school board seats.



CONTESTED RACES



National Races

• Susan Hall Heitzman, Democrat, U.S. Representative - District 6

• Lane Siekman, Democrat, U.S. Representative - District 6

• Corinne Nicole Westerfield, Democrat, U.S. Representative - District 6



State races

• Ronald "Ron" Harsin, Republican, State Representative - District 66

• Lisa Seng Shadday, Republican, State Representative - District 66

• Joe Van Wye Sr., Republican, State Representative - District 66



County Races

• Mike Hensley, Democrat, Judge of the Superior Court - Jefferson County

• Mary Jean "Jeannie" Stotts, Democrat, Judge of the Superior Court - Jefferson County

• William A. "Bill" Gray, Democrat, Judge of the Superior Court - Jefferson County

•••

• Cree Green, Democrat, County Council - District 1

• Mike Bruce, Democrat, County Council - District 1



Township Races

• Becky S. Anderson, Democrat, Township Trustee - Madison

• Patrick H. Heitz, Democrat, Township Trustee - Madison

• Dan L. Carter, Republican, Township Trustee - Madison

• Sharon L. Daghir, Republican, Township Trustee - Madison

• Barbara J. Disbro-Hysell, Republican, Township Trustee - Madison

•••

• Sharon L. Stevens, Democrat, Township Trustee - Milton

• Shannon Tilley, Democrat, Township Trustee - Milton

•••

• Eston R. Smith, Democrat, Township Trustee - Saluda

• Ruby Taylor-Wehner, Democrat, Township Trustee - Saluda



Hanover Races

• Kenneth W. Garrett Jr., Democrat, Hanover Town Council - At-Large

• Belva Missy Ashby Scott, Democrat, Hanover Town Council - At-Large

• Jennifer A. Shelton, Democrat, Hanover Town Council - At-Large

• Denise Buxton, Democrat, Hanover Town Council - At-Large








UNCONTESTED RACES



U.S. House of Representatives

• Luke Messer, Republican, U.S. Representative - District 6



House and Senate

• Terry Goodin, Democrat, State Representative - District 66

• Randy Frye, Republican, State Representative - District 67

• Jim Lucas, Republican, State Representative - District 69

• Julie Berry, Democrat, State Senator - District 45

• Jim Smith, Republican, State Senator - District 45



County Offices

• Alison T. Frazier, Republican, Judge of the Superior Court - Jefferson County

• Chad T. Lewis, Democrat, Prosecuting Attorney - Jefferson County

• Ray Denning, Republican, County Council - District 1

• Chris R. Shelton, Republican, County Council - District 2

• Gary Armbrecht, Democrat, County Council - District 3

• Judy L. Smith, Republican, County Council - District 4

• Bronson Hensley, Democrat, Sheriff

• John I. Wallace, Republican, Sheriff

• Kathryn Havens Sauer, Democrat, Auditor

• Sherry L. Eblen, Republican, Auditor

• David Nickels, Democrat, Clerk of Circuit Court

• Karen L. Mannix, Republican, Clerk of Circuit Court

• Tina Gleeson, Republican, County Assessor

• Thomas K. Pietrykowski, Democrat, County Commissioner - Upper District



Township Trustees

• Shannon Hamilton, Democrat, Township Trustee - Graham

• E. Gail Sims, Democrat, Township Trustee - Hanover

• Betty J. Scully, Republican, Township Trustee - Lancaster

• Marilyn J. Imel, Republican, Township Trustee - Milton

• Richard R. Ray, Republican, Township Trustee - Monroe

• Fred L. Stilwell, Democrat, Township Trustee - Republican

• Gale H. Ferris, Sr, Republican, Township Trustee - Shelby

• Tara D. Cash, Democrat, Township Trustee - Smyrna



Advisory Boards

• Melvin R. Adams, Democrat, Advisory Board - Hanover

• Ronald D. Anderson, Democrat, Advisory Board - Hanover

• Laura F. Chitwood, Democrat, Advisory Board - Hanover

• Jonathan G. Adams, Democrat, Advisory Board - Lancaster

• Roger L. Thompson, Democrat, Advisory Board - Lancaster

• Doug Harrell, Republican, Advisory Board - Lancaster

• Doug Hobbs, Republican, Advisory Board - Lancaster

• Cindy Goley, Democrat, Advisory Board - Madison

• Kevin Frye, Republican, Advisory Board - Madison

• Denise A. Leiske, Republican, Advisory Board - Madison

• Karl Eaglin, Republican, Advisory Board - Madison

• Lucille M. Dunn, Democrat, Advisory Board - Republican

• Jack Stoner, Democrat, Advisory Board - Republican

• Tom Webber, Democrat, Advisory Board - Republican

• Teri M. Kleopfer, Democrat, Advisory Board - Saluda

• Wes Thomas, Democrat, Advisory Board - Saluda

• Robert G. Consley, Republican, Advisory Board - Saluda

• R. Donald Copeland, Republican, Advisory Board - Shelby

• Rinda Lattire, Republican, Advisory Board - Shelby

• David Poling, Republican, Advisory Board - Shelby

• Robert E. Cline, Democrat, Advisory Board - Smyrna

• Krista M. Coles, Democrat, Advisory Board - Smyrna

• Michelle Hubbard, Democrat, Advisory Board - Smyrna

• Charles "Chuck" Johnson Jr., Republican, Advisory Board - Smyrna



Convention Delegates

• Clark K. Collier, Democrat, Convention Delegate

• Dana L. Riddle, Democrat, Convention Delegate

• Kathryn Havens Sauer, Democrat, Convention Delegate

• Cris L. Sauer, Democrat, Convention Delegate

• David W. Carlow, Republican, Convention Delegate

• Melinda K. McGee, Republican, Convention Delegate

• Rick Reuss, Republican, Convention Delegate

• Lisa Seng Shadday, Republican, Convention Delegate

• Chris R. Shelton, Republican, Convention Delegate

• Patrick Edward Thevenow, Republican, Convention Delegate

• Robert M. Wynn, Republican, Convention Delegate

• Barbara J. Disbro-Hysell, Republican, Convention Delegate

• Richard D. Carter, Republican, Convetion Delegate



Committeemen

• Geneva Redwine, Democrat, Precinct Committeeman - 3rd Ward

• Sandra J. Shelton, Democrat, Precinct Committeeman - Graham

• Belva Missy Ashby Scott, Democrat, Precinct Committeeman - Hanover 1

• Mary L. Brinson, Democrat, Precinct Committeeman - Madison 3

• Martha Jane Shimfessel, Democrat, Precinct Committeeman - Precinct 1-1

• Dana L. Riddle, Democrat, Precinct Committeeman - Precinct 2-1

• Charles William "Bill" Andrews, Democrat, Precinct Committeeman - Precinct 2-2

• Delores M. Dyer, Democrat, Precinct Committeeman - Precinct 4-3

• Kasie M. Bachmann, Democrat, Precinct Committeeman - Saluda