Indiana High School SPORTS

Associated Press

Top 10 FOOTBALL TEAMS


The Associated Press Top 10 Indiana high school football poll, with first-place votes in parentheses, records through games of Monday, September 16, 2013, rating points and previous rankings:

CLASS 6A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Center Grove (13)-4-0-296-2

2. Penn (2)-4-0-256-3

3. Warren Central-3-1-228-5

4. Lawrence Central-3-1-174-1

5. Carmel-2-2-152-9

6. Homestead-4-0-112-8

7. Ben Davis-2-2-100-4

8. Pike-2-2-92-6

9. Southport-4-0-72-10

10. Fishers-3-1-68-NR

Others receiving votes: 11, Merrillville 32. 12, Carroll (Allen) 22. 13, Jeffersonville 20. 14, Noblesville 12. 15, Hamilton Southeastern 10. 16, Chesterton 4.

CLASS 5A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Concord (9)-4-0-284-2

2. Cathedral (6)-2-2-254-4

3. Westfield-3-1-222-5

4. Ft. Wayne Snider-3-1-216-1

5. McCutcheon-3-1-146-9

6. Martinsville-3-1-114-3

7. Whiteland-3-1-104-NR

8. Terre Haute North-2-2-96-8

9. Zionsville-2-2-80-6

10. Ft. Wayne North-2-2-44-NR

Others receiving votes: 11, Terre Haute South 24. 12, Munster 18. 12, Castle 18. 14, Bloomington North 16. 15, Franklin 8. 16, Decatur Central 2. 16, Elkhart Central 2. 16, Mishawaka 2.

CLASS 4A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Columbus East (12)-4-0-286-1

2. F.W. Dwenger (1)-4-0-230-4

3. Jasper-4-0-228-2

4. Chatard (1)-2-2-176-3

5. New Prairie-4-0-126-5

6. S.B. St. Joseph's-3-1-108-6

7. New Haven-4-0-104-9

8. Roncalli-2-2-98-7

9. New Palestine-4-0-90-10

10. East Noble-3-1-62-8

Others receiving votes: 11, Hobart (1) 52. 12, Leo 34. 13, Mt. Vernon (Hancock) 26. 14, Hammond Morton 14. 15, Ev. Reitz 8. 16, Plymouth 4. 17, Ev. Central 2. 17, E. Chicago 2.

CLASS 3A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Andrean (12)-4-0-294-2

2. Brebeuf (2)-3-1-250-1

3. Gibson Southern (1)-4-0-232-4

4. W. Lafayette-4-0-184-5

5. Mishawaka Marian-3-1-140-6

6. Hamilton Heights-3-1-122-7

7. Delta-3-1-106-3

8. Brownstown-4-0-92-8

9. Yorktown-4-0-80-NR

10. Greencastle-4-0-54-9

Others receiving votes: 11, Western 34. 12, Jimtown 24. 13, Western Boone 16. 14, Batesville 10. 15, Culver Academy 4. 16, Ev. Bosse 2. 16, Ft. Wayne Luers 2. 16, Ft. Wayne Concordia 2. 16, Corydon 2.

CLASS 2A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Mater Dei (11)-4-0-286-2

2. Ritter (1)-3-1-224-4

(tie)Scecina (1)-4-0-224-5

4. Rensselaer (1)-4-0-178-7

5. Lafayette Catholic (1)-3-1-174-1

6. Churubusco-4-0-154-6

7. Tipton-3-1-118-3

8. Triton Central-4-0-88-9

9. Shenandoah-4-0-84-8

10. Southridge-3-1-80-10

Others receiving votes: 11, Oak Hill 28. 12, Speedway 6. 13, S. Spencer 2. 13, Cass 2. 13, N. Judson 2.

CLASS 1A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Linton (10)-4-0-276-1

2. North Vermillion (1)-4-0-244-2

3. Winamac (2)-4-0-240-3

4. Whiting (1)-4-0-196-4

5. West Central (1)-4-0-180-5

6. Fountain Central-4-0-154-6

7. Eastern (Hancock)-4-0-128-8

8. West Washington-4-0-68-9

9. N. Central (Farm'burg)-3-1-54-7

10. Sheridan-2-2-36-NR

Others receiving votes: 11, S. Putnam 34. 12, Pioneer 14. 13, Perry Central 12. 14, Attica 6. 15, N. Knox 4. 15, Rockville 4.

---

Top 10 VOLLEYBALL Teams

Class A


1. Wes-Del; 2. Loogootee; 3. Barr-Reeve; 4. Indianapolis Lutheran; 5. Lafayette Central Catholic; 6. Tecumseh; 7. Pioneer; 8. Springs Valley; 9. Daleville; 10. Hauser.

Class 2A

1. Providence; 2. Heritage Christian; 3. Speedway; 4. Madison-Grant; 5. Southwood ; 6. Alexandria Monroe; 7. Perry Central; 8. Evansville Mater Dei; 9. Rochester; 10. Cambridge City Lincoln.

Class 3A

1. Mishawaka Marian; 2. Delta; 3. Bellmont; 4. New Prairie; 5. Muncie Central; 6. Wapahani; 7. FW Concordia; 8. Fairfield; 9. Indianapolis Brebeuf; 10. Brownstown Central.

Class 4A

1. Carmel; 2. New Castle Chrysler; 3. Avon; 4. Indianapolis Cathedral; 5. Yorktown; 6. Seymour; 7. Floyd Central; 8. Indianapolis Roncalli; 9. Columbus East; 10. Perry Meridian.

---

Top 20 Soccer Teams

BOYS SOCCER

Class 2A


1. Columbus North; 2. Avon; 3. Carmel; 4. Evansville Memorial; 5. Crown Point; 6. (tie) Warsaw, Valparaiso; 8. Fishers; 9. Zionsville; 10. FW Canterbury; 11. FW Carroll; 12. Brownsburg; 13. Center Grove; 14. Elkhart Central; 15. Mt. Vernon (Fortville); 16. Chesterton; 17. Dekalb; 18. Goshen; 19. Noblesville; 20. Homestead.

Class A

1. Guerin Catholic; 2. FW Bishop Luers; 3. Covenant Christian; 4. West Noble; 5. Blackhawk Christian; 6. Speedway; 7. Evansville Mater Dei; 8. Argos; 9. Andrean; 10. Hammond Noll; 11. Gibson Southern; 12. Washington Catholic; 13. Indianapolis Ritter; 14. Indianapolis Park Tudor; 15. Hamilton Heights; 16. Lawrenceburg; 17. Tri-West; 18. Providence; 19. Lakewood Park Christian; Northwestern (Kokomo).

---

GIRLS SOCCER

1. Carmel; 2. Avon; 3. Zionsville; 4. Noblesville; 5. Guerin Catholic; 6. Hamilton Southeastern; 7. Evansville Memorial; 8. Fishers; 9. Indianapolis Brebeuf; 10. Castle; 11. FW Dwenger; 12. Cathedral; 13. Homestead; 14. Mishawaka Marian; 15. SB St. Joseph; 16. Columbus East; 17. Center Grove; 18. Northridge; 19. McCutcheon; 20. (tie) Pike, Chesterton.

Class A

1. Evansville Mater Dei; 2. Heritage Christian; 3. Lawrenceburg; 4. Hamilton Heights; 5. FW Bishop Luers; 6. FW Canterbury; 7. Indianapolis Ritter; 8. Wheeler; 9. Park Tudor; 10. West Lafayette; 11. Tri-West; 12. Heritage Hills; 13. Lafayette Central Catholic; 14. LaVille; 15. Gibson Southern; 16. Cascade; 17. Indianapolis Chatard; 18. Oldenburg; 19. Sullivan; 20. Triton Central.

---

TOP 25 CROSS COUNTRY TEAMS

BOYS


1. Carmel; 2. Columbus North; 3. Bloomington South; 4. Brebeuf Jesuit; 5. Fishers; 6. Westfield; 7. Cathedral; 8. FW Carroll; 9. Valparaiso; 10. West Lafayette; 11. Warsaw; 12. Zionsville; 13. Hamilton Southeastern; 14. Avon; 15. Indianapolis North Central; 16. Lawrence North; 17. Terre Haute South; 18. Northridge; 19. Bloomington North; 20. FW Bishop Dwenger; 21. Munster; 22. Noblesville; 23. Guerin Catholic; 24. South Bend Riley; 25. Franklin Central.

Girls

1. Carmel; 2. West Lafayette; 3. Avon; 4. Columbus North; 5. Hamilton Southeastern; 6. FW Carroll; 7. Zionsville; 8. Franklin Central; 9. Westfield; 10. Terre Haute North; 11. Fishers; 12. Valparaiso; 13. Northridge; 14. Penn; 15. LaPorte; 16. Homestead; 17. Bloomington South; 18. Portage; 19. Lake Central; 20. Noblesville; 21. Center Grove; 22. Terre Haute South 23. FW Concordia; 24. Oldenburg; 25. New Prairie.

---

TOP 25 BOYS TENNIS TEAMS

1. Carmel; 2. Park Tudor; 3. Indianapolis North Central; 4. FW Canterbury; 5. Hamilton Southeastern; 6. Jasper; 7. TH South; 8. Evansville Memorial; 9. Cathedral; 10. Columbus North; 11. Delta; 12. Guerin Catholic; 13. Jeffersonville; 14. Brownsburg; 15. Northeastern; 16. Center Grove; 17. Crown Point; 18. Fishers; 19. Zionsville; 20. Indianapolis Brebeuf; 21. SB St. Joseph; 22. Penn; 23. West Lafayette; 24. Bloomington South; 25. Marion.

---

Kentucky High School SPORTS

Associated Press

Top 10 FOOTBALL Teams


LOUISVILLE, Ky. (AP) - The top teams in the Kentucky Associated Press high school football polls, with first-place votes, records, total points and previous rankings:

CLASS 1A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Mayfield (14)-4-0-140-1

2. Russellville-4-0-119-2

3. Pikeville-4-0-112-3

4. Beechwood-2-1-90-4

5. Fairview-3-0-89-5

6. Hazard-2-1-58-6

7. Raceland-3-1-53-8

8. Williamsburg-2-2-30-7

9. Paintsville-3-1-20-NR

10. Bethlehem-3-0-19-NR

Others receiving votes: 11, Frankfort 16. 12, Paris 10. 13, Lou. Ky. Country Day 9. 14, Lou. Holy Cross 3. 15, Eminence 2.

CLASS 2A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Caldwell Co. (11)-4-0-137-1

2. DeSales (3)-4-0-124-2

3. Glasgow-4-0-111-2

4. Lou. Christian Acad.-4-0-97-5

5. Bardstown-3-0-78-6

6. Middlesboro-3-0-69-10

7. Newport Central Cath.-1-3-51-4

8. Owensboro Catholic-2-2-34-7

9. Ballard Memorial-4-0-19-NR

10. Murray-1-3-18-8

Others receiving votes: 11, Betsy Layne 10. 12, Somerset 8. 13, Walton-Verona 7. 14, Union Co. 2. 14, Clinton Co. 2. 14, Carroll Co. 2.

CLASS 3A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Belfry (9)-3-0-126-2

2. South Warren (4)-4-0-121-3

3. Wayne Co. (1)-4-0-109-4

4. Central-2-2-97-1

5. Bourbon Co.-3-0-83-5

(tie) Corbin-4-0-83-7

7. Mason Co.-3-0-48-9

8. Fort Campbell-2-2-35-10

9. Paducah Tilghman-1-3-20-6

10. Bell Co.-2-2-16-7

Others receiving votes: 11, Lewis Co. 9. 12, Powell Co. 7. 13, Adair Co. 5. 14, Monroe Co. 4. 15, Henry Co. 3. 15, Elizabethtown 3.

CLASS 4A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Highlands (13)-4-0-139-1

2. Boyle Co. (1)-4-0-125-2

3. Covington Catholic-3-1-102-3

4. Martha Layne Collins-3-1-88-5

5. Johnson Central-3-0-75-6

6. Owensboro-3-1-70-4

7. Lexington Catholic-2-2-58-6

8. Russell Co.-3-1-31-8

9. Knox Central-3-1-28-9

10. Madisonville-N. Hopkins-2-1-21-NR

Others receiving votes: 11, Mercer Co. 17. 12, Lou. Doss 14.

CLASS 5A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Bowling Green (14)-3-0-140-1

2. Pulaski Co.-4-0-90-6

3. Conner-2-1-89-3

4. Anderson Co.-2-1-80-2

5. John Hardin-2-2-76-4

6. Harlan Co.-3-1-75-5

7. Franklin Co.-4-0-68-7

8. Madison Southern-4-0-60-9

9. Graves Co.-3-0-50-10

10. North Laurel-4-0-13-NR

Others receiving votes: 11, Scott 12. 12, Cooper 10. 13, Bullitt East 6.

CLASS 6A

Rank-School-Rcd-TP-Pvs

1. Trinity (7)-1-3-132-1

2. Scott Co. (7)-4-0-126-2

3. St. Xavier-3-1-111-3

4. Male-4-0-92-4

5. Simon Kenton-4-0-88-5

6. Henry Clay-3-0-61-7

7. Henderson Co.-3-1-36-6

8. Butler-2-1-30-9

9. DuPont Manual-3-0-24-NR

10. Central Hardin-4-0-23-NR

Others receiving votes: 11, Lou. Ballard 22. 12, Lou. Pleasure Ridge Park 14. 13, Meade Co. 4. 14, Lex. Tates Creek 2. 14, Dixie Heights 2.

---

Top 25 Volleyball Teams

1. Assumption; 2. Mercy; 3. Sacred Heart; 4. Ryle; 5. North Oldham; 6. Notre Dame; 7. St. Henry; 8. Henry Clay; 9. Dunbar; 10. Eastern (Louisville); 11. Simon Kenton. 12. Holy Cross (Louisville); 13. Male; 14. Christian Academy (Louisville); 15. McCracken Co.; 16. Presentation; 17. Oldham Co.; 18. Tates Creek; 19. Dupont Manual; 20. Cooper; 21. Whitefield Academy; 22. Owensboro Catholic; 23. Newport Central Catholic; 24. Central Hardin; 25. Campbell Co.

8th Region Rankings

1. North Oldham; 2. Oldham Co.; 3. Simon Kenton; 4. South Oldham; 5. (tie) Trimble Co., Walton-Verona.

---

Top 25 GIRLS SOCCER TEams

1. Tates Creek; 2. Scott County; 3. Sacred Heart; 4. Notre Dame; 5. Oldham County; 6. Lexington Catholic; 7. West Jessamine; 8. Assumption; 9. Bishop Brossart; 10. Bowling Green; 11. Manual; 12. Graves County; 13. Lexington Christian; 14. Marshall County; 15. Owensboro Catholic; 16. Elizabethtown; 17. Campbell County; 18. Woodford County; 19. Hopkinsville; 20. Henry Clay; 21. Boyle County; 22. Greenwood; 23. Mercy; 24. Ryle; 25. Central Hardin.

---

TOP 25 CROSS COUNTRY TEAMS

GIRLS PollS

Class A


1. St. Henry; 2. Bishop Brossart; 3. Holy Cross (Louisville); 4. Presentation; 5. Green County; 6. Hancock Co.; 7 Fairview; 8. Holy Cross (Covington); 9. Louisville Collegiate; 10. Lloyd Memorial; 11. Villa Madonna; 12. Murray; 13. Beechwood; 14. Trimble Co.; 15. Walton-Verona; 16. Newport Central Catholic; 17. Williamsburg; 18. Sayre; 19. Nicholas Co. 20; Berea; 21. Kentucky Country Day; 22. Model; 23. Fort Knox; 24. Carroll Co.; 25; Covington Latin.

Class A, Region 5

1. Trimble Co.; 2. Sayre; 3. Nicholas Co.; 4 Carroll Co.; 5. Gallatin Co.

Class AA

1. Highlands; 2. Scott; 3. Lex. Catholic; 4. North Oldham; 5. Christian Academy (Louisville); 6. Elizabethtown; 7. South Warren; 8. Mason Co.; 9. John Hardin; 10. Fleming Co. 11. Martha Layne Collins; 12. Boyd Co.; 13. Russell; 14. Webster Co.; 15. Edmonson Co.; 16. Boyle Co.; 17. Shelby Co.; 18. Corbin; 19. Fort Campbell; 20. Wayne Co.; 21. Calloway Co.; 22. East Carter; 23. Nelson Co. 24; Western Hills; 25. Larue Co.

Class AAA

1. Bowling Green; 2. Assumption; 3. Sacred Heart; 4. Daviess Co.; 5. Oldham Co.; 6. Bullitt East; 7. Ryle; 8. Woodford Co.; 9. Tates Creek; 10. DuPont Manual; 11. Cooper; 12. Notre Dame; 13. Eastern; 14. Mercy; 15. Butler; 16. Henry Clay; 17. South Oldham; 18. Meade Co. 19; Madison Central; 20. Simon Kenton; 21; North Hardin, 22. Central Hardin; 23. Greenwood; 24. Male; 25. Dixie Heights.

---

BOYS POLLS

Class A


1. Bishop Brossart; 2. St. Henry; 3. Villa Madonna; 4. Green Co.; 5. Walton-Verona; 6. Newport Central Catholic; 7. Louisville Collegiate; 8. Lloyd Memorial; 9. St. Mary; 10. Trimble Co.; 11. Bracken Co.; 12. Ludlow; 13. Holy Cross (Covington); 14. Holy Cross (Louisville); 15. Owen Co.; 16. Kentucky Country Day; 17. Hancock Co.; 18. Lexington Christian; 19. Elliott Co.; 20. Murray; 21. Fort Knox; 22. Paris; 23. Bellevue; 24. Williamsburg; 25. Burgin.

Class A, Region 5

1. Bracken Co.; 2. Trimble Co.; 3. Owen Co.; 4. Lexington Christian; 5. Paris; 6. Burgin; 7. Danville; 8. Carroll Co.; 9. Augusta.

Class AA

1. Highlands; 2. Covington Catholic; 3. North Oldham; 4. Russell; 5. Lexington Catholic; 6. South Warren; 7. Webster Co.; 8. Scott; 9. Christian Academy (Louisville); 10. Wayne Co.; 11. John Hardin; 12. Martha Layne Collins; 13. Warren East; 14. Mason Co.; 15. Pendleton Co.; 16. Shelby Co.; 17. Rowan Co.; 18. Harrison Co.; 19. Spencer Co.; 20. Boyd Co.; 21. Calloway Co.; 22. Thomas Nelson; 23. DeSales; 24. Larue Co. 25. Elizabethtown.

Class AAA

1. St. Xavier; 2. Cooper; 3. Lafayette; 4. Trinity (Louisville); 5. Daviess Co.; 6. North Hardin; 7. Tates Creek; 8. Ryle; 9. DuPont Manual; 10. Conner; 11. Grayson Co.; 12. Central Hardin; 13. Butler; 14. Oldham Co.; 15. Eastern; 16. Pulaski Co.; 17. Meade Co.; 18. South Oldham; 19. Madison Central; 20. Paul Dunbar; 21. Bullitt East; 22. Greenwood; 23. Madisonville-North Hopkins; 24. Bowling Green; 25. Campbell Co.

---

Top 10 Golf Teams

Boys


1. West Jessamine; 2. St. Xavier; 3. Covington Catholic; 4. Ryle; 5. Scott Co.; 6. Ballard; 7. Trinity; 8. Lexington Catholic; 9. Lexington Christian; 10. Estill Co.

Girls

1. Sacred Heart; 2. Shelby Co.; 3. Henry Clay; 4. Calloway Co.; 5. Elizabethtown; 6. Glasgow; 7. Taylor Co.; 8. Russell Co.; 9. Notre Dame; 10. Owensboro Catholic.