NCAA Tournament Glance

FIRST ROUND

At UD Arena

Dayton, Ohio

Tuesday, March 19

Liberty (15-20) vs. N.C. A&T (19-16), 6:40 p.m.

Middle Tennessee (28-5) vs. Saint Mary's (Cal) (27-6), 9:10 p.m.

Wednesday, March 20

LIU Brooklyn (20-13) vs. James Madison (20-14), 6:40 p.m.

Boise State (21-10) vs. La Salle (21-9), 9:10 p.m.

EAST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Butler (26-8) vs. Bucknell (28-5), 12:40 p.m.

Marquette (23-8) vs. Davidson (26-7), 30 minutes following

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

UNLV (25-9) vs. California (20-11), 7:27 p.m.

Syracuse (26-9) vs. Montana (25-6), 30 minutes following

Friday, March 22

At UD Arena

Dayton, Ohio

N.C. State (24-10) vs. Temple (23-9), 1:40 p.m.

Indiana (27-6) vs. LIU Brooklyn-James Madison winner, 30 minutes following

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami (27-6) vs. Pacific (22-12), 2:10 p.m.

Illinois (22-12) vs. Colorado (21-11), 30 minutes following

Third Round

Saturday, March 23

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Marquette-Davidson winner vs. Butler-Bucknell winner, TBA

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Syracuse-Montana winner vs. UNLV-California winner, TBA

Sunday, March 24

At UD Arena

Dayton, Ohio

Indiana-LIU Brooklyn-James Madison winner vs. N.C. State-Temple winner, TBA

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami-Pacific winner vs. Illinois-Colorado winner, TBA

At The Verizon Center

Washington

Regional Semifinals

Thursday, March 28

Indiana-LIU Brooklyn-James Madison-N.C. State-Temple winner vs. Syracuse-Montana-UNLV-California winner, TBA

Miami-Pacific-Illinois-Colorado winner vs. Marquette-Davidson-Butler-Bucknell winner, TBA

Regional Championship

Saturday, March 30

Semifinal winners, TBA

SOUTH REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan (26-7) vs. South Dakota State (25-9), 7:15 p.m.

VCU (26-8) vs. Akron (26-6), 30 minutes following

Friday, March 22

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Georgetown (25-6) vs. Florida Gulf Coast (24-10), 6:50 p.m.

San Diego State (22-10) vs. Oklahoma (20-11), 30 minutes following

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

North Carolina (24-10) vs. Villanova (20-13), 7:20 p.m.

Kansas (29-5) vs. Western Kentucky (20-15), 30 minutes following

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Florida (26-7) vs. Northwestern State (23-8), 7:27 p.m.

UCLA (25-9) vs. Minnesota (20-12), 30 minutes following

Third Round

Saturday, March 23

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan-South Dakota State winner vs. VCU-Akron winner, TBA

Sunday, March 24

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Georgetown-Florida Gulf Coast winner vs. San Diego State-Oklahoma winner, TBA

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Kansas-Western Kentucky winner vs. North Carolina-Villanova winner, TBA

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Florida-Northwestern State winner vs. UCLA-Minnesota winner, TBA

At Cowboys Stadium

Arlington, Texas

Regional Semifinals

Friday, March 29

Kansas-Western Kentucky-North Carolina-Villanova winner vs. Michigan-South Dakota State-VCU-Akron winner, TBA

Georgetown-Florida Gulf Coast-San Diego State-Oklahoma winner vs. Florida-Northwestern State-UCLA-Minnesota winner, TBA

Regional Championship

Sunday, March 31

Semifinal winners, TBA

MIDWEST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Louisville (29-5) vs. Liberty-N.C. A&T winner, 6:50 p.m.

Colorado State (25-8) vs. Missouri (22-10), 30 minutes following

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan State (25-8) vs. Valparaiso (26-7), 12:15 p.m

Memphis (30-4) vs. Middle Tennessee-Saint Mary's (Cal) winner, 30 minutes following

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Saint Louis (27-6) vs. New Mexico State (24-10), 2:10 p.m.

Oklahoma State (24-8) vs. Oregon (26-8), 30 minutes following

Friday, March 22

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Duke (27-5) vs. Albany (N.Y.) (24-10), 12:15 p.m.

Creighton (27-7) vs. Cincinnati (22-11), 30 minutes following

Third Round

Saturday, March 23

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Louisville-Liberty-N.C. A&T winner vs. Colorado State-Missouri winner, TBA

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan State-Valparaiso winner vs. Memphis-Middle Tennessee-Saint Mary's (Cal) winner, TBA

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Saint Louis-New Mexico State winner vs. Oklahoma State-Oregon winner, TBA

Sunday, March 24

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Duke-Albany (N.Y.) winner vs. Creighton-Cincinnati winner, TBA

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

Regional Semifinals

Friday, March 29

Louisville-Liberty-N.C. A&T-Colorado State-Missouri winner vs. Saint Louis-New Mexico State-Oklahoma State-Oregon winner, TBA

Duke-Albany (N.Y.)-Creighton-Cincinnati winner vs. Michigan State-Valparaiso-Memphis-Middle Tennessee-Saint Mary's (Cal) winner, TBA

Regional Championship

Sunday, March 31

Semifinal winners, TBA

WEST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At EnergySolutions Arena

Salt Lake City

Pittsburgh (24-8) vs. Wichita State (26-8), 1:40 p.m.

Gonzaga (31-2) vs. Southern (23-9), 30 minutes following

Arizona (25-7) vs. Belmont (26-6), 7:20 p.m.

New Mexico (29-5) vs. Harvard (19-9), 30 minutes following

Friday, March 22

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State (26-7) vs. Iona (20-13), 7:15 p.m.

Notre Dame (25-9) vs. Iowa State (22-11), 30 minutes following

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Wisconsin (23-11) vs. Mississippi (26-8), 12:40 p.m.

Kansas State (27-7) vs. Boise State-La Salle winner, 30 minutes following

Third Round

Saturday, March 23

At EnergySolutions Arena

Salt Lake City

Gonzaga-Southern winner vs. Pittsburgh-Wichita State winner, TBA

New Mexico-Harvard winner vs. Arizona-Belmont winner, TBA

Sunday, March 24

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State-Iona winner vs. Notre Dame-Iowa State winner, TBA

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Kansas State-Boise State-La Salle winner vs. Wisconsin-Mississippi winner, TBA

At The Staples Center

Los Angeles

Regional Semifinals

Thursday, March 28

Gonzaga-Southern-Pittsburgh-Wichita State winner vs. Kansas State-Boise State-La Salle-Wisconsin-Mississippi winner, TBA

New Mexico-Harvard-Arizona-Belmont winner vs. Ohio State-Iona-Notre Dame-Iowa State winner, TBA

Regional Championship

Saturday, March 30

Semifinal winners, TBA

---

FINAL FOUR

At The Georgia Dome

Atlanta

National Semifinals

Saturday, April 6

Midwest champion vs. West champion, 6 or 8:30 p.m.

South champion vs. East champion, 6 or 8:30 p.m.

National Championship

Monday, April 8

Semifinal winners, 9 p.m.

National Invitation Tournament

First Round

Tuesday, March 19

Niagara (19-13) at Maryland (22-12), 7 p.m.

St. John's (16-15) at Saint Joseph's (18-13), 7 p.m.

Kentucky (21-11) at Robert Morris (23-10), 7:30 p.m.

Northeastern (20-12) at Alabama (21-12), 9 p.m.

Norfolk State (21-11) at Virginia (21-11), 9 p.m.

Ohio (24-9) at Denver (21-9), 9:15 p.m.

Washington (18-15) at BYU (21-11), 9:30 p.m.

Stephen F. Austin (27-4) at Stanford (18-14), 11 p.m.

Wednesday, March 20

Indiana State (18-14) at Iowa (21-12), 7 p.m.

Charlotte (21-11) at Providence (17-14), 7;15 p.m.

Louisiana Tech (26-6) at Florida State (18-15), 7:15 p.m.

Stony Brook (24-7) at Massachusetts (21-11), 7:15 p.m.

Mercer (23-11) at Tennessee (20-12), 8 p.m.

Long Beach State (19-13) at Baylor (18-14), 9 p.m.

Charleston Southern (19-12) at Southern Mississippi (25-9), 9:15 p.m.

Detroit (20-12) at Arizona State (21-12), 10 p.m.

Second Round

Thursday, March 21-Monday, March 25

Kentucky-Robert Morris winner vs. Charlotte-Providence winner, TBA

Detroit-Arizona State winner vs. Long Beach State-Baylor winner, TBA

Charleston Southern-Southern Mississippi winner vs. Louisiana Tech-Florida State winner, TBA

Washington-BYU winner vs. Mercer-Tennessee winner, TBA

Northeastern-Alabama winner vs. Stephen F. Austin-Stanford winner, TBA

Ohio-Denver winner vs. Niagara-Maryland winner, TBA

Norfolk State-Virginia winner vs. St. John's-Saint Joseph's winner, TBA

Indiana State-Iowa winner vs. Stony Brook-Massachusetts winner, TBA

Quarterfinals

Saturday, March 26 or Sunday, March 27

Kentucky-Robert Morris-Charlotte-Providence winner vs. Detroit-Arizona State-Long Beach State-Baylor winner, TBA

Charleston Southern-Southern Mississippi-Louisiana Tech-Florida State winner vs. Washington-BYU-Mercer-Tennessee winner, TBA

Northeastern-Alabama-Stephen F. Austin-Stanford winner vs. Ohio-Denver-Niagara-Maryland winner, TBA

Norfolk State-Virginia-St. John's-Saint Joseph's winner vs. Indiana State-Iowa-Stony Brook-Massachusetts winner, TBA

---

College Basketball Invitational Tournament

First Round

Tuesday, March 19

Vermont (21-11) at Santa Clara (21-11), TBA

George Mason (18-14) at College of Charleston (24-10), 7 p.m.

Lehigh (21-9) at Wyoming (19-13), 9 p.m.

Wednesday, March 20

Tulsa (17-15) at Wright State (21-12), TBA

Richmond (18-14) at Bryant (19-11), TBA

North Dakota State (24-9) at Western Michigan (20-12), TBA

Western Illinois (22-8) at Purdue (15-17), 7 p.m.

Texas (16-17) at Houston (19-12), 9 p.m

Quarterfinals

Monday, March 25

George Mason-College of Charleston winner vs. Texas-Houston winner, TBA

Vermont-Santa Clara winner vs. Western Illinois-Purdue winner, TBA

Tulsa-Wright State winner vs. Richmond-Bryant winner, TBA

Lehigh-Wyoming winner vs. North Dakota State-Western Michigan winner, TBA

Semifinals

Wednesday, March 27

George Mason-College of Charleston-Texas-Houston winner, vs. Vermont-Santa Clara-Western Illinois-Purdue winner, TBA

Tulsa-Wright State-Richmond-Bryant winner, vs. Lehigh-Wyoming-North Dakota State-Western Michigan winner, TBA